Janus-arcú volt az augusztus a világ tőkepiacain. Az Egyesült Államokban kifejezetten pozitív volt a befektetői hangulat, a befektetőket elsősorban Jerome Powell Fed-elnök beszéde nyugtatta meg a Jackson Hole-i konferencián. A szónoklatot ugyanis úgy fordították le az elemzők, hogy a Fed várhatóan nem gyorsít a kamatemelések ütemén. Bizonytalanságot okozott ugyanakkor a Tesla tőzsdei jelenlétével kapcsolatos pávatánc is, végül az elektromos autógyártó a tőzsdén maradt, ami javította a befektetői bizalmat.

Miközben az amerikai indexek csúcsokat döntöttek, a feltörekvő piacok gyengélkedtek. A török devizakrízis nyomában más emerging market devizák is veszítettek értékükből. Magyarország ezúttal nem csatlakozott más feltörekvő és más európai tőzsdék negatív trendjeihez, Budapesten inkább optimizmust lehetett tapasztalni. A befektetők üdvözölték a változatlan monetáris kondíciókat, a jellemzően pozitív féléves kibocsátói gyorsjelentéseket, és még az sem szegte a befektetők kedvét, hogy egyelőre elmaradt Magyarország várva várt felminősítése. Augusztusban a Budapesti Értéktőzsde indexe összességében felfelé mozgott, végül 4,2 százalékkal, 35742 pontról, 37233 pontig emelkedett.

augusztusrol_01

A Budapesti Értéktőzsde szempontjából mindig pozitív hír, ha új kereskedőt köszönthetünk a tőzsdetagok között, augusztusban a cseh Patria Finance nyert kereskedési jogot a részvényszekcióban.

A BÉT azonnali részvényszekciójában ezúttal a Richter Gedeon szerepelt a legjobban, a gyógyszercég árfolyama 11,5 százalékot emelkedett. Jól muzsikált a MOL, 6,6 százalékos drágulással és a Magyar Telekom is, amely 4,2 százalékkal lépett feljebb. Valamennyi cégről elmondható, hogy inkább pozitív meglepetéssel szolgáltak a féléves riportjaikban, igaz ez az OTP-ről is elmondható volt, ugyanakkor a piacvezető kereskedelmi bank részvényei csak 0,4 százalékkal drágultak.

augusztusrol_02

A kisebb forgalmú papírok közül ezúttal többen is intenzíven estek. A Waberer’s 22,6 százalékos havi áresése vélhetően azt jelezte, hogy a befektetők jobb eredményre számítottak a logisztikai csoport riportjától. Szintén 20 százalék felett zuhant az Est Media és a SET.

A forgalmi listát szokás szerint az OTP vezette 98,5 milliárd forintos forgalommal, a MOL 34,8 milliárd forintos és a Richter Gedeon 42,9 milliárd forintos forgalma is kiemelkedő maradt. A negyedik blue chip, vagyis a Magyar Telekom iránt most nem volt akkor befektetői érdeklődés, az Opus Global kereskedési aktivitása meg is előzte a telefonpapírt.

Az összesített augusztusi részvényforgalom 190,2 milliárd forintot tett ki, amely a júliusi 169,4 milliárd forintos forgalmi értékhez viszonyítva előrelépést jelent.

A napi átlagos kereskedési forgalom (8,6 milliárd forint) szintén „legyűrte” a megelőző hónap 7,7 milliárd forintos átlagos kereskedési értékét, ám az egy évvel korábbi 9,2 milliárd forintos bázishoz képest ez némi visszalépést jelentett.

augusztusrol_03

A befektetési szolgáltatók versenyében a 106,9 milliárd forintos duplikált forgalmat elérő Concorde Értékpapírt ezúttal nagyon megszorongatta a 102,4 milliárd forintot összehozó Wood&Company. Az Erste pedig ezúttal 59,4 milliárd forintos értékkel léphetett fel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára.

augusztusrol_04