Szakmai cikkek
-
Green finance helyzetkép - a Magyar Nemzeti Bank és a Deloitte kutatása
2020. nov. 04.A Magyar Nemzeti Bank megbízásából felmérést végez a Deloitte Zrt. az Európai Unió Fenntartható Finanszírozáshoz tartozó EU taxonómia szabályai kapcsán a hazai vállalatok körében.
-
Hol keressük a növekedést a vállalati szektorban? - Fókuszban a hazai középvállalatok és a tőzsdeképesség
2020. okt. 26.Fenntartható növekedés, hatékonyság, tőzsdeképesség: olyan fogalmak, amelyek kéz a kézben járnak. A kérdés, hogy mely szektorok, mely vállalatok adhatják a növekedés motorját a jövőben. Igazából mindenkit ez érdekel: döntéshozóként hova érdemes kihelyezni a fejlesztési forrásokat, melyek a kulcsszektorok, honnan jön a gazdaság erősödése. Potenciális kibocsátóként összehasonlítási alapot teremthetnek ezek a vállalatok, mennyire erős valójában a piaci pozíció versenyképességi szempontból, lehet-e hatékonyabban csinálni az üzletet, hova érdemes beszállítóként/vevőként csatlakozni. Tudatos munkavállalóként olyan vállalathoz akar az ember csatlakozni, amelynek van jövője és stabil lábakon áll. Természetesen ezek a szempontok a nyilvános tőkepiacokon is elsődlegesek, hiszen ezek jelzik előre, mely cégekből lehetnek jó és tartalmas, sikeres befektetési sztorik –valójában ezek a tényezők adhatnak alapot a „tőzsdeképességre”. Ennek az összetett kérdésnek a megválaszolását adatelemzéssel érdemes kezdeni és kontextusba helyezni. A BÉT akvizíciós csapata ennek megfelelően megvizsgálta kvantitatív szempontból, mit mutat a hazai vállalati szektor, mi a helyzet a tőzsdeképesség terén.
-
A skandináv tőkepiaci fordulat – avagy út a világ gazdasági elitjébe
2020. okt. 20.2020-ban, ha megnézünk egy globális tőkepiaci képet, az körvonalazódik, hogy a legerősebb és legrelevánsabb két térség az USA, valamint az ázsiai régió. Az USA piaca méreténél fogva, míg az ázsiai régió a növekedési ütemében egyedülálló. Európában, főleg annak kontinentális részén jelenleg a tőkepiacok kevésbé játszanak fontos szerepet a gazdaság szempontjából, a banki finanszírozás dominanciája jellemzi az egyes országokat. Ahol mégis igazán fontos szerepet kapnak Európán belül a hazai/régiós tőkepiacok az az Egyesült Királyság, valamint a skandináv régió. Az Egyesült Királyság egy angolszász hagyományokkal rendelkező gazdaság, ahol a tőkepiacnak mélyen gyökerező történelmi hagyományai vannak. Azonban Skandinávia egy érdekes térség abban a tekintetben, hogy nem angolszász hagyományokkal, kis lélekszámmal és nyitott gazdasággal rendelkező országok alkotják. Ezekben a paraméterekben igencsak hasonlít Magyarországra, valamint a régiónk többi országára. Ebben az írásunkban szeretnénk megvilágítani több olyan tényezőt, mely a skandináv országokat nem csupán az európai, de a globális tőkepiaci térképre is feltette.
-
Változnak a kereskedés felfüggesztésének szabályai a BÉT-en
2020. szept. 07.A szabályzatmódosítás célja, hogy a kereskedés felfüggesztésének és a bennfentes információk közzétételének hazai gyakorlata jobban igazodjon a nemzetközi gyakorlathoz, és tovább növekedjen a kibocsátói transzparencia a BÉT piacain.
-
Short selling tiltás egyes eurózóna országokban a COVID-19 válság idején
2020. júl. 23.A short selling (azaz a “rövidre eladás”) piaci folyamatokra gyakorolt hatásait övező örökzöld vita a COVID-19 világjárvány okozta összeomlás közepette világszerte újra előtérbe került.
Az európai tőkepiaci és tőzsde felügyeletek megosztottak voltak a kérdésben. Néhány ország, mint például a francia, az olasz, vagy a spanyol értékpapírpiaci felügyelet szerint a short -selling káros, mivel feleslegesen túlzott volatilitást és turbulenciát generálhat, az árak extra mértékű esését válthatja ki, és drasztikus hatással lehet a célvállalkozások likviditására, adott esetben azok csődjét, vagy tönkremenetelét okozhatja mind bankok mind egyéb szektorban tevékenykedő cégek esetében. Más pénzügyi felügyeleti szereplők, mint például a Brit Financial Conduct Authority szerint a short-selling lehetősége a piaci integritás fontos alkotóeleme, ami nagyban segíti a hatékony ármeghatározást, likviditást- bővítést és a kockázat-kezelést, és egyáltalán nincs rá bizonyíték, hogy az eszközárakban bekövetkezett áresések a „short-selling”-nek tulajdoníthatók. A német BaFin jelen esetben nyilvánosan nem foglalt állást a kérdésben.
Az alábbiakban a Covid-19 válság kapcsán foganatosított short selling korlátozások piaci hatásai alapján próbáljuk meg elemezni az eszköz hatékonyságát a kitűzött célok szempontjából. -
Fenntartható befektetések a válságban: stabilabbak lehetnek az ESG-termékek?
2020. jún. 04.A fenntartható befektetések terjedése vitathatatlanul az elmúlt évtized meghatározó tőkepiaci trendje. Világszerte folyamatosan növekszik az egyik alkategória, az ESG pénzügyi termékek népszerűsége, hiszen akár kisebb kockázatot és nagyobb hozamot is jelenthetnek a hagyományos befektetésekhez képest amellett, hogy közvetetten vagy közvetlenül a fenntarthatóság szolgálatában állnak. Magyarországon mindezidáig marginális szerepet játszottak a zöld hitelek, befektetések és egyéb pénzügyi eszközök, azonban 2019-ben a Magyar Nemzeti Bank elindította Közép-Kelet-Európában egyedülálló Zöld Programját. Az MNB célja a program segítségével Magyarország fenntarthatósági felzárkóztatása a pénzügyek és a környezeti fenntarthatóság összekapcsolása révén. A BÉT kiemelt céljai közt is szerepel az ESG befektetések támogatása, illetve a fenntarthatóság minden aspektusának fokozott érvényesítése.
-
A COVID-19 hatása a tőkepiacokra
2020. máj. 08.A COVID-19 járvány idén február végétől alapvető változásokhoz vezetett a 21. századi világ társadalma, egészségügye és a gazdasága tekintetében. Néhány országtól eltekintve világszerte általánossá vált a határok nem kereskedelmi célú lezárása, a társadalmi fizikai érintkezés minimumra szorítása, a home office, az egészségügyi rendszerek le- és túlterhelődése, valamint a különböző karanténjellegű megoldások. A világjárvány megfékezésének lehetséges módjaként a megfelelő gyógyszer vagy vakcina kifejlesztését, a nyáj immunitás megszerzését, esetleg a járvány görbéjének a megfelelő szintű ellaposítását szokták említeni. Nehezebb kérdés viszont a gazdasági visszaesés és az azt követő várható fellendülés formája, és a szakértők megosztottak a kérdésben, hogy „V”, „U”, „Nike pipa”, vagy esetleg más formájú ciklusról beszélhetünk. Összefoglalva a vírus körül túl sok a bizonytalanság és emiatt alacsony az átláthatóság, rendkívül nehéz a tervezhetőség.
-
Zártkörű tőkepiaci tranzakciók elősegítése – a hazai piackutatás tanulságai
2020. ápr. 09.A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) 2019 novemberében startolt új szolgáltatásával, a BÉT Xmatch-csel. A BÉT Xmatch egy komplex szolgáltatáscsomag, amit a BÉT a hazai zártkörű tőkeági tranzakciók elősegítése érdekében kidolgozott, és amit fokozatosan, lépésenként kíván bevezetni. Ennek a szolgáltatásnak első eleme egy exkluzív, zártkörű rendezvény volt, amelynek keretében a hazai feltörekvő vállalatok és potenciális befektetők egymásra találhattak, kapcsolatot és bizalmat építhettek. A résztvevők egyúttal az aktuális üzleti, gazdasági trendeket, a szakmai kihívásokat is megvitathatták egymással. De mit is keres a BÉT, mint nyilvános tőkepiac-üzemeltető a jellemzően zárt ajtók mögött tárgyalt és megkötött finanszírozási megállapodások világában?
-
A tőzsdék és a PPP-k
2020. febr. 18.A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) 2019. november 26-án startolt új szolgáltatásával, a BÉT Xmatch-csel. A BÉT Xmatch egy komplex szolgáltatáscsomag, amit a BÉT a hazai zártkörű tőkeági tranzakciók elősegítése érdekében kidolgozott, és amit fokozatosan, lépésenként kíván bevezetni. Jelen írásban azt járjuk körbe, mik is azok a szolgáltatások, amelyeket egy semleges közvetítő – mint amilyen egy tőzsde is – nyújthat a zártkörű tranzakciók elősegítése érdekében, kik a szolgáltatás jellemző célcsoportjai, és ezen szereplők milyen motivációval jelenhetnek meg egy ilyen platformon.
-
Zártkörű tőkepiaci tranzakciókat támogató szolgáltatások
2020. febr. 04.A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) 2019. november 26-án startolt új szolgáltatásával, a BÉT Xmatch-csel. A BÉT Xmatch egy komplex szolgáltatáscsomag, amit a BÉT a hazai zártkörű tőkeági tranzakciók elősegítése érdekében dolgozott ki, és amit fokozatosan, lépésenként kíván bevezetni. Jelen írásban azt járjuk körbe, mik is azok a szolgáltatások, amelyeket egy semleges közvetítő – mint amilyen egy tőzsde is – nyújthat a zártkörű tranzakciók elősegítése érdekében, kik a szolgáltatás jellemző célcsoportjai, és azt milyen motivációk mentén vehetik igénybe a szereplők.