Pénzügyi eredmény, pozitív trend, új leányvállat

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) szerdai éves rendes közgyűlésén a tulajdonosok elfogadták a 2017-es üzleti év beszámolóját, valamint a Felügyelő Bizottság és a Könyvvizsgáló jelentését. A beszámoló szerint a BÉT 2017. éves EBITDA eredménye 465,9 millió forint volt, a társaság adózott eredménye pedig 176,3 millió forintot tett ki. Közgyűlési döntés alapján a társaság nem fizet osztalékot, a 2017-es évi nyereség az eredménytartalékba kerül áthelyezésre a piacfejlesztési stratégia folytatása érdekében.

Mindezek mellett határozat született a Könyvvizsgáló 2018–2020-as évekre vonatkozó könyvvizsgálatok díjazásának mértékéről.

Végh Richárd, a BÉT elnök-vezérigazgatója a pénzügyi eredmények mellett ismertette a 2016–2020-as tőzsdefejlesztési stratégia eddigi főbb eredményeit. A 2017-es évben is folytatódott a 2016-ban elindult pozitív trend: két hazai társaság vezette be részvényeit a BÉT-re, illetve hajtott végre részvénykibocsátást. Az első negyedévben, technikai bevezetést követően megkezdődött a kereskedés az UBM Holding Nyrt. részvényeivel, majd 2017 nyarán sor került az elmúlt két évtized legjelentősebb hazai IPO-jára. A WABERER'S Nyrt. részvényeivel egy sikeres, 15,5 milliárd forint összegű nyilvános részvénykibocsátást követően 2017. július 6-án kezdődött meg a kereskedés a BÉT Prémium kategóriájában. A részvénypiaci állomány bővülését 2017-ben zártkörű alaptőke-emelések is támogatták, melyek során hét részvénytársaság összesen 5,3 milliárd forint értékben bocsátott ki és vezetett be részvényeket a BÉT-re.

Az év során összesen 19 zárt végű befektetési alap befektetési jegyeit vezették be a BÉT-re. A zártvégű alapok átlagos állománya 2017-ben 316 milliárd forint volt. A hitelpapírpiacon az állampapírok tőzsdén lévő állománya év végére meghaladta a 16 553 milliárd forintot. A jelzáloglevelek esetében a kedvező piaci környezetnek köszönhetően a bevezetések száma 31%-kal emelkedett, a bevezetésre kerülő új volumen pedig 96%-kal 244,5 milliárd forintra nőtt 2017-ben. Ennek eredményeként a jelzáloglevelek átlagos állománya 38,6%-kal 728 milliárd forintra növekedett. A vállalati kötvények piacán a bevezetések volumene jelentősen, 55,8%-kal 154,4 milliárd forintra emelkedtek.

A fenti eredmények mellett a 2017-es év előrelépése volt az is, hogy a BÉT elindította oktatási leányvállalatát a Budapest Institute of Bankinget (BIB), amely magas szakmai színvonalon kínál élményalapú oktatást a jövő pénzügyi szakembereinek.

A gazdasági szereplők számára fontos üzenet, hogy a kormány támogatja és kiemelten foglalkozik a hazai tőkepiac fejlesztésével a fenntartható gazdasági növekedés és innováció érdekében. Az állam számos formában tud hozzájárulni a tőzsde fejlesztéséhez, mely elengedhetetlen a hosszú távú sikerek eléréséhez. A kormányzat és a piaci szereplők eddigi folyamatos támogatása 2017-ben is hozzájárult ahhoz, hogy a BÉT tőzsdefejlesztési stratégiájának megvalósítása a megkezdett úton haladhasson tovább.

Kiemelkedő teljesítmények 2017-ben: indexek és főbb részvények

Bemutatásra kerültek a BÉT indexek és a főbb részvények teljesítményei is, melyek kiemelkedőek voltak: a BUX index 2016-ban 34%-ot, 2017-ben további 23%-ot emelkedett, ami nem csupán régiós, de globális összehasonlításban is szép teljesítmény. A BUX 2017 során többször is történelmi csúcsot döntött, csakúgy, mint a BUMIX, mely 122%-ot emelkedett a tavalyi évben.

Növekedett a részvényforgalom és a kapitalizáció is. A Budapesten listázott részvények kapitalizációja 2017-ben az előző évhez képest 23,5 százalékkal nőtt 8 169 milliárd forintra. A pozitív piaci hangulatnak és a kisebb részvényekkel kapcsolatos pozitív híreknek köszönhetően a Prémium és Standard kategóriában listázott tíz kisebb tőkeéértékű vállalat részvényei is többszörözték értéküket. Fontos fejlemény, hogy csökkent a részvénypiac forgalmának a koncentrációja a négy blue chip vállalat forgalmi részesedés a korábbi 98 százalékról 87 százalékra csökkent, köszönhetően a kisebb részvények térnyerésének.

A kapitalizáció/GDP arány 2017-ben 22,2 százalék volt, mely 3,5 százalékkal volt magasabb, mint az egy évvel korábbi érték (2015: 14,90%; 2016: 18,7%).

Jó hír a befektetőknek, hogy 2017-hez képest 23,8 százalékkal több osztalékot (osztaléktömeg) fizetnek a blue chip cégek a részvényeseknek.

Kitekintés a 2018-as év fő projektjeire: versenyelőnyhöz juttatjuk a középvállalatokat!

A diverzifikált kibocsátói szerkezet kiépítése jegyében a BÉT egy új piac, az Xtend elindításával is nyitott a középvállalatok felé, akiket most már 16 Kijelölt Tanácsadó (NOMAD) tud támogatni a tőzsdére lépésben. Új részvénykibocsátók Xtend piaci megjelenése 2018. év folyamán várható. Nagy versenyelőnyhöz jutnak azok a kkv-k, akik a nyilvános tőkepiaci forrásbevonás időszakának felkészülten indulnak neki. Őket segíti a BÉT ELITE Programja és a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap is, melynek 13 milliárd forintos tőkéje évente 5-6 társaság tőzsdére lépését tudja lehetővé tenni. A BÉT Mentoring Programja pedig, az NGM-mel kötött támogatási szerződésnek köszönhetően, a hazai kkv-k tőzsdei megjelenésre való felkészülését és annak megvalósítását segíti anyagi és szakmai támogatással.

„Fejlesztjük a tőzsdét, erősítjük a gazdaságot.” – mondta Végh Richárd, a Tőzsde elnök-vezérigazgatója a közgyűlésen. Hozzátette: „a Tőzsde ötéves stratégiájának fő célja, hogy a magyar tulajdonú vállalatok nagy számban jelenjenek meg a tőkepiacon, így a hazai megtakarítások nagyobb arányban részesedjenek a magyar vállalatok sikereiből. Számos új szolgáltatást indítottunk annak érdekében, hogy a kis- és közepes vállalatok is meg tudjanak jelenni a tőzsdén, és sikeres szintlépést tudjanak megvalósítani.”