A Budapesti Értéktőzsde rendkívüli közgyűlést tartott augusztus 14-én, ahol a részvényesek vállalati hitelkövetelések értékpapírosítását támogató és ezáltal a hazai értékpapírosítási piac kialakulását elősegítő tanácsadó cég alapításáról döntöttek. A közgyűlési előterjesztés elfogadását követően az Első Értékpapírosítási Tanácsadó Zrt. 50 millió forint jegyzett tőkével, emellett 750 millió forint tőketartalékkal, összesen 800 millió forint induló tőkével jön létre.

A tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (Tpt.) 2019. április eleji módosítása tette lehetővé a BÉT számára, hogy - a Magyar Nemzeti Bank engedélyével - értékpapírosítást elősegítő szervezői és tanácsadói tevékenységet folytasson, a befektetők érdekeinek védelmét is fokozottan szem előtt tartva. Az új leányvállalat szolgáltatáspalettájának részletes kidolgozása az alapítást követő egy évben várható.

A megfelelően működő értékpapírosítási piac a hatékony tőkepiac fejlődésének egy fontos komponense. A forrásbevonási lehetőségek bővítése révén növeli a rendelkezésre álló forrást a vállalatok számára, javítja a finanszírozási feltételeket, ezáltal ellenállóbbá, stabilabbá teszi a pénzügyi rendszert. Közvetetten pedig a nemzetgazdasági szempontból kiemelt fontosságú kis- és középvállalati szektor fejlődéséhez is érdemben hozzájárulhat.

Az értékpapírosításról

Szereplői: kezdeményező fél (általában egy hitelintézet), technikai megvalósítást végző különleges célú gazdasági társaság (Special Purpose Vehicle – SPV), intézményi befektetők, BÉT által megalapításra kerülő tanácsadó cég.

Folyamata: a kezdeményező fél a kiválasztott eszközeit egy portfólióba rendezi, majd átruházza azt egy SPV-nek. Az SPV az átruházott hitelek (viszont-) finanszírozására kötvényt bocsát ki elsősorban intézményi befektetők számára. A létrehozásra kerülő tanácsadó cég ebben a folyamatban részt vevő szereplőknek nyújthat különböző szolgáltatásokat.