I. KATEGÓRIA:
A BÉT által javasolt 9, illetve az előzetesen egyeztetett témakörök valamelyikére benyújtott pályázat.
1. A BÉT által előzetesen jóváhagyott téma.
Az előzetes témajavaslatot 2017. május 26-ig kérjük a a cservekj@bse.hu e-mail címre elküldeni. További információt a fenti e-mail címen, vagy a 06-1-429-6864-es telefonszámon kaphatnak.
2. A tőkepiacok szereplőinek érdekrendszerei közötti összefüggések.
- Befektető védelem – befektetők védelme a közvetítő szolgáltatókkal, értékpapír kibocsátókkal szemben
- Befektetési szolgáltatók védelme az ügyfelekkel szemben (szolgáltatók elleni ügyfélperek)
- Kibocsátók védelme (túlzott transzparenciakövetelmények ellen stb.)
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik közgazdasági és pénzügyi illetve jogi ismeretekkel rendelkeznek, ilyen területtel foglalkoznak.
3. Árjegyzői rendszerek a modern tőzsdék részvénypiacain.
- Európa vs. USA és az egyes tőzsdék árjegyzői keretrendszerei közötti különbségek – hasonlóságok
- Alternatív piacok (MTF-ek) megoldásai
- Maker/Taker avagy Liquidity Provider modellek előnyei és hátrányai
- Árjegyzők kockázatkezelési technikái és profitlehetőségei
- Hagyományos árjegyzők vs nem hivatalos árjegyzők (HFT)
- EU szabályozások az árjegyzőkre (és árjegyzőként viselkedő HFT-ekre) vonatkozólag
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak, illetve internetes elemzői csoportoknak javasoljuk, akik közgazdasági, pénzügyi, illetve jogi ismeretekkel rendelkeznek.
4. Az ETF-ekben rejlő lehetőségek
- Nagy ETF kibocsátók jellemzői Európában
- Külföldi ETF-ek hazai piacra való bevezetésének lehetőségei
- A hazai magánbefektetők és/vagy intézményi befektetők lehetőségei
- Árjegyzés
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik pénzügyi, befektetési - elemzési ismeretekkel rendelkeznek, illetve ilyen területtel foglalkoznak.
5. Az EU szabályozás megújításának eddigi és várható hatásai
- Mennyiben rendezi át az új EU-s szabályozási környezet (MiFID II, MiFIR, EMIR, Benchmark Regulation, Financial Transaction Tax, egyéb) a tőzsdei kereskedést?
- Tőzsde, alternatív kereskedési helyek valamint egyéb OTC piacok közötti súlypont eltolódások az egyes termékcsoportok vonatkozásában.
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik közgazdasági, pénzügyi illetve jogi ismeretekkel rendelkeznek.
6. Tőzsdén jegyzett alacsony forgalmú papírok kezelése
- A forgalom bővítésére vonatkozó lehetséges eszközök, gyakorlati alkalmazásuk (árjegyzés, kereskedéstechnikai eszközök)
- Ezen instrumentumok „szankcionálása” kategorizálás, átsorolás, törlés útján
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik pénzügyi és befektetési ismeretekkel rendelkeznek, ilyen területtel foglalkoznak.
7. KKV-k tőkepiaci finanszírozása
- KKV-k tőkepiaci finanszírozásának lehetőségei, speciális KKV piacok, testre szabott feltételrendszer, nemzetközi kitekintéssel
- KKV-k tőkepiaci finanszírozásának a makrogazdaságra gyakorolt hatásai (munkahelyteremtés, adózás fehérítése, GDP-hez hozzájárulás stb.)
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik közgazdasági és pénzügyi illetve jogi ismeretekkel rendelkeznek, ilyen területtel foglalkoznak.
8. Milyen egy ideális tőzsdeaspiráns cég, hogyan határozzák meg az egyes tőzsdék a tőzsdei bevezetések kritériumrendszerét
- Összehasonlító elemzés, elsősorban az EU szabályozott piacaira koncentrálva, esetleg az USA piacok szabályozásával is összevetve
- Fő hangsúly a tőzsdei cégek előzetes szűrésén, a bevezetési feltételeken (különös tekintettel a szabályozott piacok legalsó szegmenseiben alkalmazott szűrőfeltételekről)
- Mennyire alkalmasak az objektív kritériumok a tőzsdei alkalmasság kiszűrésére, esetleges későbbi piaci teljesítmény előrevetítésére?
- Mely tőzsdéken és milyen mértékben van diszkrecionális jogköre a tőzsdéknek a bevezetési döntések meghozatalában, mennyire alkalmazzák a tőzsdék ezt a gyakorlatot, és ha igen, milyen ismérveket vesznek alapul a döntések meghozatalánál?
- Milyen egyéb szereplők vállalnak szerepet a tőzsdére lépő cégek előzetes szűrésében (felügyeleti szervek, befektetési szolgáltatók, auditorok, etc.)?
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik jogi és pénzügyi, illetve befektetési ismeretekkel rendelkeznek, ilyen területtel foglalkoznak.
9. A tőzsdei cégek folyamatos ellenőrzésének gyakorlati kérdései, nehézségei, az egyes országokban alkalmazott megoldásai
- Összehasonlító elemzés, elsősorban az EU szabályozott piacaira koncentrálva, esetleg az USA piacok szabályozásával is összevetve
- A tőzsdei cégek felügyeletének megoszlása a tőzsde és a felügyeleti hatóság között (hol milyen megoldás van, átfedik-e egymást az egyes felügyeleti funkciók, stb.)
- Alkalmasak-e a tőzsdék/felügyeletek által alkalmazott és alkalmazható szankciók a legsúlyosabb befektetői érdeksérelmek megelőzésére, reparálására?
- Melyek a leggyakrabban szankcionált szabályzat- illetve jogszabálysértések? Milyen gyakorlati nehézségek merülhetnek fel a tőzsdei szankciók alkalmazásánál (okozhat-e például valamely érdekcsoportnak aránytalan érdeksérelmet, stb.)?
- Mennyire jellemző a tőzsdéről való „kizárás” szankcióként való alkalmazása a kibocsátókkal szemben?
- Mit várnak a piaci résztvevők a tőzsdéktől a felügyeleti tevékenység körében és ez mennyiben valósítható meg a jelenlegi szabályozási környezetben?
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik jogi és pénzügyi, illetve befektetési ismeretekkel rendelkeznek.
10. A kommunikáció szerepe a tőkepiacokon
- Miként változtatja meg a vállalati kommunikációt a tőzsdére lépés?
- A hírek hatása az árfolyamokra
- Milyen a jó IPO kommunikáció?
- Kommunikációs célcsoportok meghatározása és elérési eszközeik. (Befektetők, Kibocsátók, Közvetítők stb.)
A téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik pénzügyi, illetve kommunikációs ismeretekkel rendelkeznek.
II. KATEGÓRIA:
Részvényelemzés készítése a BÉT egyik Prémium kategóriás, nem blue chip részvény (BÉT blue chip részvényei: MOL, OTP, RICHTER, MTELEKOM) kibocsátójáról
1. Részvényelemezés készítése a BÉT egyik Prémium kategóriás, nem blue chip részvény kibocsátójáról
- Átfogó elemzés készítése a BÉT egyik Prémium kategóriás, nem blue chip részvény kibocsátójáról
- Az elemzésnek a fundamentális részvényelemzésekkel szembeni szakmai és elméleti követelményeknek is meg kell felelnie.
A részvényelemzési téma feldolgozását elsősorban olyan pályázóknak javasoljuk, akik pénzügyi, befektetési - elemzési ismeretekkel rendelkeznek, illetve ilyen területtel foglalkoznak.